خانه / تازه ها / آیا علاءالدین توان مقابله با حادثه ای مشابه با پلاسکو را دارد؟

آیا علاءالدین توان مقابله با حادثه ای مشابه با پلاسکو را دارد؟

بدون شک همه ی مردم تهران خبر فرو ریختن ساختمان معروف پلاسکو را شنیده اند ، در حالی که هنوز خبر دقیقی از میزان تلفات احتمالی این اتفاق غم انگیز منتشر نشده است ولی چیزی که مشخص است این حادثه برای بعضی ها خبر از ، از بین رفتن یک ساختمان با قدمت ۵۴ ساله را داد و برای بعضی دیگر از بین رفتن تمام سرمایه کسب و کارشان ؛ اما مسئله ای که کمتر کسی به آن توجه میکند از بین رفتن سرمایه ای است که از چرخه اقتصاد کشور حذف شد .
یکی از دلایل فرو ریختن ساختمان ، فرسوده بودن و نبود تجهیزات ایمنی در آن ذکر شده و در تهران ساختمان های مشابه ای وجود دارند که از این قاعده مستثنی نیستند .

آیا علاءالدین توان مقابله با حادثه ای مشابه را دارد ؟
آیا میزان خسارت وارده بر این دو ساختمان قابل قیاس خواهد بود ؟
در گفت وگویی که کارشناس موبایل آباد با میثم دادخواه (رئیس کمیسیون بازرسی اتحادیه دستگاه های مخابراتی استان تهران) داشت مهندس دادخواه در این خصوص گفت :

ساختمان علاءالدین در خوش‌بینانه ترین حالت مشابه ساختمان پلاسکو است , بارها کارشناسان مربوطه در این خصوص هشدار های لازم را داده اند اما توجهی به آن نشده ; حتی چندین بار این ساختمان دچار آتش سوزی شده که با حضور به موقع ماموران آتش نشانی و سرعت در اتفای حریق از مهلکه جان سالم به در برده است .


وی در ادامه افزود :

غیر از تلفات تاسف بار جانی ، طبق تخمین تقریبی کارشناسان بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان پوشاک در ساختمان پلاسکو از بین رفت و قطعاً تاثیر منفی بر روی نرخ پوشاک در روز های پایانی سال خواهد داشت, ولی این ارقام در مقابل با حادثه ای مشابه در ساختمان علاءالدین اصلا قابل قیاس نیست . در صورتی که این اتفاق برای علاءالدین بیافتد ارقام خسارات نجومی خواهد بود .

با توجه به این که عرضه و تقاضا در بخش تلفن های همراه و لوازم جانبی در حالت تعادل در ایران قرار دارد در صورت بروز حادثه ای مشابه قطعاً تقاضا بیش از عرضه خواهد بود و تورم شدید در بخش تلفن های همراه و حتی قیمت ارز را هم به دنبال خواهد داشت.
از طرفی دیگر با توجه به اینکه اکثر کالا های موجود در این خصوص به صورت امانی خریداری میشود ، شکایات و مشکلات قضایی بابت وصول نشدن مبالغ و … نیز گریبان گیر دولت و مردم خواهد بود و دیگر عواقب این اتفاق به قدری میتواند گسترده باشد که تا چندین ماه تاثیرش متوجه تمام مردم خواهد شد ، در آخر امیدواریم که دیگر از بین رفتن سرمایه های کشور را شاهد نباشیم و پیش از بروز چنین حوادثی ، از وقوع آنان پیشگیری کنیم .

همچنین ببینید

چگونه مصرف حجم اینترنت خود در هنگام تماس صوتی تلگرام را کاهش دهیم؟

همانطور که به احتمال زیاد به گوش شما هم رسیده، پیام رسان تلگرام سرانجام قابلیت …

2 دیدگاه

  1. Omidvaram ke dige hamchin etefaghi tekrar nashe o mardom o masolin komak konan

  2. فقط خدا کمکمون کنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *