لوگو موبایل آباد
صفحه اصلی موبایل آباد تماس باما
تعمیرات تخصصی گوشی هوآوی
11 تیر 99

بدون شک همه شما با برند محبوب هوآوی و گوشی‌های خوش‌ساخت و باکیفیت آن آشنا هستید. غالبا برند هوآوی را با گوشی‌های کم‌نظیر و خوش قیمتش می‌شناسیم؛ درصورتی که این کمپانی چینی‌تبار در زمینه تولید ساعت هوشمند نیز فعالیت می‌کند.
اما فعالیت گسترده هوآوی در زمینه تولید گوشی‌هایی با امکانات بالا و متناسب با ترند روز در رده‌میانی بازار، به سرعت به یکی از قطب‌های بازار میان‌رده‌ها تبدیل شد و میان کاربران از محبوبیت ویژه‌ای بدست آورد.
گوشی‌های میان‌رده و پرچم‌دار هوآوی اغلب عملکرد فوق‌العاده‌ای در همه زمینه‌ها از خود نشان دادند. در این میان گاهی این اسمارت‌فون‌های چینی  با مشکلاتی نیز مواجه می‌شوند که در میان گوشی‌های هوشمند رایج است و این مسئله به هیچ عنوان دلیل بر بد بودن آن‌ها نیست.
حال می‌خواهیم برخی از مشکلات رایج گوشی‌های هوآوی را بررسی کرده و راه‌حل‌های آن را بیان کنیم. 

تعویض ال‌سی‌دی گوشی هوآوی

تمام نمای جلویی یک گوشی را نمایشگرها اشغال کردند و همین جایگاه ویژه، سبب شده تا نسبت به دیگر قطعات در معرض آسیب بیشتری قرار گیرند؛ علاوه‌بر این‌ها واقعیت این است که یک گوشی هوشمند بدون نمایشگر، بلااستفاده خواهدبود. در نتیجه سلامت و عملکرد مطلوب نمایشگرها به‌خصوص در گوشی‌های هوشمند،که وظیفه دریافت داده‌ها را نیز به‌عهده دارد، این همیت را چند برابر می‌کند.
نمایشگر گوشی‌های هوآوی  و به‌طور کلی همه اسمارت‌فون‌ها، از سه بخش گلس،تاچ و ال‌سی‌دی تشکیل شده که در عین وابستگی، وظایف متفاوتی به‌عهده دارند و به‌طبع علائم خرابی در هرکدام متفاوت خواهدبود.

علائم خرابی ال‌سی‌دی هوآوی 

ال‌سی‌دی‌ها اغلب براثر ضربه، فشار،آبخوردگی،قرارگیری در معرض مستقیم حرارت بالا، سقوط از ارتفاع و... دچار آسیب می‌شوند که علائم هرکدام با توجه به اینکه آسیب دقیقا روی کدام بخش تاثیر داشته، متفاوت خواهدبود.
به همین علت تشخیص درمورد این بخش کمی دشوار خواهدبود، اما با یک تفکیک ساده می‌توان تا حدودی در این مورد نظر داد.
گرچه نمایشگرها از سه بخش تشکیل شدند؛ اما به علت اتصال تاچ ‌و ال‌سی‌دی به یکدیگر هر مشکلی که در هر کدام بوجود بیاید هردو قطعه نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.اما گلس که یک لایه محافظ روی تاچ و ال‌سی‌دی است، از این دو قطعه جداست.
گرچه به دلیل تشابه علائم خرابی آن با ال‌سی‌دی،تشخیص آن کمی گیج کننده بنظر می‌رسد؛ اما با کمی تعمل و بررسی دقیق، تشخیص این مسئله سهل خواهدشد.
در شرایطی که نمایشگر گوشی هوآوی شما در اثر ضربه و فشار و...آسیب ببیند و آثار شکستگی روی آن پدیدار شود،تنها دو احتمال وجود دارد، که هریک را بررسی خواهیم کرد.
ابتدا صفحه نمایش گوشی را روشن کرده و عملکرد تاچ و ال‌سی‌دی را بررسی کنید. اگر نمایشگر بدون هیچ خللی  قادر به نمایش محتوا بدون و تاچ بدون جاافتادن و لگ زدن، مانند سابق عمل می‌کرد؛ خوشبختانه آثار شکستگی مربوط به گلس بوده که با هزینه‌ای نسبتا مناسب‌تر و دردسر کمتر تعویض خواهدشد.
اما در شرایطی که تاچ، دستورات ورودی را دریافت نمی‌کند یا در برخی نقاط جامی‌افتد، یا به محض روشن شدن نمایشگر با خطوط و لکه‌های رنگی، خطوطی مشابه تار عنکبوت، پرش تصویر یا در شرایط وخیم‌تر روشن نشدن صفحه مواجه می‌شویم، متاسفانه تاچ و ال‌سی‌دی دستگاه آسیب دیده و راهی جز تعویض این قطعه وجود ندارد.

تعمیر و تعویض دوربین هوآوی

بدون اغراق ورود لنزهای دوربین به گوشی‌های هوشمند، انقلابی بزرگ در صنعت موبایل محسوب می‌شود و هرچه پیش‌تر می‌رویم تعداد و ابعاد این لنزها بیشتر و کیفیت تصویر فرای تصور می‌رود،اما به همین نسبت حساسیت و آسیب‌پذیری آن‌ها نیز بیشتر خواهدشد. 
حال تصور کنید به قصد ثبت یک لحظه فوق‌العاده سراغ گوشی هوآوی خود رفته و روی آیکون دوربین ضربه می‌زنید؛ اما اپلیکیشن دوربین باز نمی‌شود، یا در مواردی با صفحه‌ای سیاه مواجه می‌شوید، علت چیست؟ برای حل این مشکل چه اقدامی کنیم؟
پیش از هر توضیحی باید بگوییم مشکل باز نشدن یا عمل نکردن دوربین گوشی هوآوی، لزوما ناشی از مشکلات سخت‌افزاری نیست، گاهی یک اختلال نرم‌افزاری ساده، مارا به دردسر می‌اندازد.
برای رفع مشکلات نرم‌افزاری اقداماتی نظیر ریستارت، آپدیت یا دانگرید سیستم عامل،ریست‌فکتوری چاره‌ساز خواهدبود، اما درصورتی که هیچ‌یک از این اقدامات نتیجه‌بخش نبودند، حتما از تعمیرکاری مجرب تقاضای کمک کنید.
عواملی نظیر شکستگی لنز دوربین‌ها، واردشدن ضربه وفشار مستقیم به دوربین، سقوط  دستگاه از ارتفاع سبب به خرابی دوربین گوشی هوآوی شده و در اغلب موارد منجر به تعویض این قطعه خواهدشد. 
البته در موارد اندکی این اختلال درمدارهای مرتبط رخ می‌دهد که منجر به ازکارافتادن دوربین می‌شوند.

تعویض باتری گوشی هوآوی

باتری‌های محبوب لیتیوم‌یونی و لیتیوم پلمیری، با وجود عملکرد و ظرفیت فوق‌العاده‌ای که ارائه می‌کنند؛ طول عمر محدودی دارد و حتی در مطلوب‌ترین شرایط و با وجود مراقبت‌های فراوان، پس از گذشت حدود 2سال نیاز به تعویض خواهند داشت.
حال با وجود عمر محدودی که از این باتری‌ها سراغ داریم؛ برای حفظ باتری گوشی هوآوی خود چه کنیم؟ با توجه به این مسئله باید بگوییم که کاهش طول عمر این باتری‌ها امری طبیعی بوده و اجتناب از تعویض آن تقریبا غیرممکن خواهد بود،اما می‌توانید با مراقبت بیشتر، طول عمر آن‌ها را تا حدودی کنترل کنید.

راه‌های مراقبت از باتری گوشی هوآوی

1.به هیچ عنوان از شارژهای غیراورجینال استفاده نکنید.
2. برای جلوگیری از صدمات حاصل از نوسانات برقی، گوشی هوآوی را حتما از محافظ کمک بگیرید.
3.استفاده از شارژرهای فندکی را فراموش کنید، این شارژها صدمات جبران ناپذیری روی باتری دستگاه شما خواهند داشت.
4.از اقداماتی نظیر شارژ شدن طولانی مدت دستگاه، استفاده از گوشی حین دریافت انرژی، اجرای اپلیکیشن و بازی‌های حجیم و دیتادار در دراز مدت و...که منجر به تولید حرارت گوشی می‌شوند جدا بپرهیزید.
4. حتما به گوشی فرصت دهید تا به‌طور کامل شارژ شود،سپس دستگاه را از برق جداکنید.شارژ و دشارژ شدن مداوم گوشی هوآوی، آسیب جدی به باتری وارد می‌کند. 
خوشبختانه علائم خرابی باتری کاملا مشهود بوده و تشخیص آن را راحت‌تر کرده‌است؛ تخلیه سریع و غیرعادی شارژ، خاموش شدن ناگهانی گوشی حتی در حالت شارژ بالا،تغییر شکل و تورم باتری، امکان استفاده تنها در حالت دریافت انرژی ... از علائمی ایست که نشان می‌دهد باتری گوشی هوآوی شما خراب شده و نیاز به تعویض دارد. 

تعویض سوکت شارژ هوآوی

اگر گوشی هوآوی شما در دریافت شارژ دچار اختلال و مشکل قطع و وصل شدن اتصال بود یا در شرایط دشوارتر با وجود اطمینان از سلامت باتری،شارژر و پریز برق هنوز هم قادر به دریافت شارژ نبود؛ به احتمال زیاد در قسمت سوکت شارژ دچار مشکل شده و نیاز به تعویض این قطعه است.
البته پیش از هر اقدامی ابتدا به وسیله پاک‌کننده‌های مخصوص مدارات الکترونیکی و یک شئ با بافت نرم جهت نظافت این قطعه اقدام کنید؛چراکه گاهی به‌دلیل آلوده شدن سوکت شارژ به گرد و غبار، گوشی هوآوی شما در برقراری ارتباط دچار اختلال خواهدشد.
راه‌های مراقبت از سوکت شارژ گوشی هوآوی
1. هرگز هنگام جداسازی شارژر از سوکت، کابل شارژ را نکشید.
2.به هیچ عنوان از شارژرهای غیراورجینال استفاده نکنید.
3.کابل شارژ را در درگاه USB شارژ به زور جا نزنید.
4.هرگونه ضربه، فشار، برخورد اجسام تیز و سقوط از ارتفاع، آسیب‌های جدی به سوکت شارژ وارد می‌کند.

کلام‌پایانی

تمامی موارد بالا، مشکلات رایجی هستند که اغلب ما در مورد گوشی هوآوی و به‌طور کلی گوشی‌های هوشمند خود، به آن‌ها برمیخوریم و اغلب به دلیل اطلاعات محدودی که درمورد گوشی‌ها داریم،برای تعمیر آن هزینه‌هایی گزاف در مقابل خدمات بی‌کیفیت و نتیجه نا امیدکننده پرداخت می‌کنیم، و درنهایت به این نتیجه می‌رسیم که اشتباه کردیم. 
آیا واقعا تعمیر گوشی‌های هوآوی، اشتباه است؟ درپاسخ به این سوال باید بگوییم که در شرایطی که گوشی هوآوی شما در مرکز تعمیرات موبایل تخصصی، امن و با تجهیزات به‌روز و زیرنظر فردی مجرب به‌طور دقیق عیب‌یابی و تعمیر شود، بدون شک نتیجه مطلوب و راضی کننده‌ای خواهدداشت.