تابه حال به دکمه‌های فیزیکی گوشی خود توجه کرده‌اید؟ دکمه‌های فیزیکی نقش اساسی در اسمارت‌فون‌ها به عهده دارند اما اهمیت  وجود آن‌ها تا زمانی که دچار مشکل نشوند، نادیده گرفته می‌شود.دکمه پاور یکی از دکمه‌های مهم و کاربردی در گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود.

دلایل خرابی دکمه پاور چیست؟

دکمه پاور به دلایل متعدد از کار می‌افتد. گاهی بر اثر سفت‌شدن یا گیر کردن، دکمه پاور عمل نمی‌کند در این حالت، گاهی با تکان دادن دستگاه، این مشکل رفع می‌شود.البته توجه داشته باشید که در اثر تکان دادن، دستگاه ضربه نبیند.  


گام اول
اولین و مهم‌ترین اقدام برای حل مشکل دکمه پاور، روشن‌کردن صفحه نمایشگر دستگاه است تا بتوان اقدامات بعدی را پیاده کرد.
حل مشکل دکمه پاور در گوشی‌هایی که از دکمه Home بهره می‌برند یا گوشی‌هایی که  با ضربه زدن به صفحه‌نمایش روشن می‌شوند؛ چندان هم کار دشواری نیست. 
اما در اسمارت‌فون‌هایی که از این قابلیت‌ها بی‌بهره هستند با چند ترفند ساده می‌توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد.
برقراری تماس: سریع ترین راه برای روشن شدن صفحه‌نمایش و دستیابی به اطلاعات دستگاه برقراری تماس است.
اتصال گوشی به شارژ : با اتصال گوشی به منبع تغذیه،صفحه نمایش  دستگاه شما خیلی سریع روشن خواهدشد.  
دکمه فیزیکی دوربین: در برخی گوشی‌های هوشمند، دکمه فیزیکی دوربین چاره‌ساز است.در این روش شما می‌توانید با نگه‌داشتن دکمه دوربین، وارد اپلیکیشن شده و به اطلاعات گوشی دسترسی پیدا کنید.
اتصال گوشی به کامپیوتر:در این روش کامپیوتر مانند منبع تغذیه عمل کرده و سبب روشن شدن دستگاه می‌شود.
دکمه فیزیکی volume : در برخی دیگر از اسمارت‌فون‌ها دکمه فیزیکی Volume  به روشن شدن صفحه نمایش گوشی کمک می‌کند و با فشردن دکمه ولوم و نگه داشتن آن دستگاه شما روشن خواهدشد.


گام دوم
پس از روشن شدن صفحه نمایش و دستیابی به اطلاعات دستگاه میتوانید برخی اپلیکیشن‌های مربوطه را دانلود وجایگزین دکمه پاور کنید.
اپلیکیشن power button to volume Button، همان‌طور که از نامش پیداست،دکمه تنظیم‌صدا را به دکمه پاور تبدیل می‌کند.خبر خوب اینکه این اپلیکیشن نیازی به روت کردن ندارد و با اکثر دستگاه‌های اندرویدی سازگار است.
اپلیکیشن Gravity Unlock، یکی دیگر از اپلیکیشن‌های جایگزین پاور است و با کمک گرفتن از سنسورهای موبایل برای تعیین موقعیت گوشی استفاده می‌کند. 

چگونه مشکل پاور گوشی را دائمی حل کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید تمام روش‌های بیان شده موقتی بوده و برای استفاده طولانی‌مدت توصیه نمی‌شود.این نرم‌افزرها شارژ زیادی مصرف‌ می‌کنند، هم‌چنین در سنسورهای دستگاه تاثیر منفی خواهند داشت.در نتیجه در اسرع وقت با مراجعه به یک مرکز تعمیرات امن و متخصص و زیر نظر تعمیرکار مجرب برای تعمیر دکمه پاور گوشی خود اقدام کنید.
امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده‌ باشد. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.