اگر باتری گلکسی A51 شما، متورم‎‌شده، داغ می‌شود، درحالت شارژ بالا خاموش می‌شود و به سرعت شارژ تخلیه می‌کند؛ این مقاله را از دست ندهید.
باتری‌ها،این قطعات سخت‌افزاری مخفی، نقش حیاتی در گوشی‌های هوشمند ایفا می‌کنند؛ آنها با دریافت و ذخیره انرژی، امکان استفاده از تلفن همراه را فراهم می‌کنند.در واقع گوشی‌ها بدون داشتن انرژی عملا ناکارآمد خواهند بود.


گوشی‌های گلگسی A51 سامسونگ نیز از این قاعده مستثنی نیستند و وظیفه تامین انرژی را در آن‌ها، باتری‌های لیتیوم‌یونی با ظرفیت 4000 میلی‌آمپر تامین می‌کنند.
با توجه به شناختی که از خصوصیات باتری‌های لیتیوم‌یونی و محدودیت طول عمر آن‌ها سراغ داریم،بیشترین بازدهی را از آن‌ها در بازه زمانی حدود 1.5 تا 2 سال خواهیم داشت. در نتیجه برای بهره‌مندی از باتری‌های لیتیوم‌یونی در مطلوب‌ترین حالت در این بازه‌زمانی محدود، شناخت راه‌های مراقبت از آن الزامی است.

چه عواملی در خراب شدن باتری گلکسی A51 موثر هستند؟

عوامل بسیاری در خراب‌شدن این قطعه حیاتی و ارزشمند موثر هستند که در اینجا به‌ بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.  

تاثیر حرارت روی باتری را جدی بگیرید! 

مهم‌ترین عامل موثر در خرابی باتری گلکسی A51 حرارت است.اشتباه نکنید! علاوه‌بر قرار گرفتن دستگاه در معرض حرارت مستقیم، عوامل دیگری نیز سبب تولید حرارت در تلفن همراه و خراب شدن باتری می‌شوند.
عواملی نظیر استفاده از گوشی درحین دریافت انرژی، اجرای بازی‌ و اپلیکیشن‌های دیتادار و حجیم به مدت طولانی نیز در تولید حرارت موثر هستند.
برخی شایعات نیز درمورد خرابی باتری براثر قرارگیری طولانی مدت دستگاه روی شارژ وجود دارد؛ اما علت اصلی خرابی باتری، زمان قرارگیری دستگاه در شارژ نیست، بلکه حرارتی است که در این بازه زمانی تولید می‌شود.
این مسئله‌ایست که اغلب کاربران از آن بی اطلاع بوده و بدون آن‌که بدانند به باتری تلفن همراه خود آسیب می‌رسانند.

از شارژهای غیراورجینال استفاده نکنید!

برخی کاربران برای صرفه‌جویی در هزینه، شارژرهای غیراورجینال و بی کیفیت را با قیمت پایین‌تر تهیه می‌کنند؛غافل از اینکه بااین عمل نه تنها در هزینه‌ها صرفه جویی نمی‌شود،بلکه سبب آسیب به باتری و تعویض آن با هزینه بسیار بالاتر می‌شود.


شارژهای غیر اورجینال تاثیرات مخربی در باتری ایجاد می‌کنند.شاید کمی عجیب باشد اما در برخی موارد علت انفجار گوشی‌ها، استفاده از شارژهای غیراورجینال اعلام شده است.

در انتخاب منبع تغذیه،برای شارژ گوشی دقت کنید!

پاوربانک‌ها و شارژرهای فندکی در بازه‌های زمانی کوتاه، خللی در عملکرد باتری ایجاد نمی‌کنند،اما استفاده مدام از آن‌ها به باتری آسیب می‌رساند.
همچنین حدالامکان شارژ تلفن همراه خود را از طریق محافظ تامین کنید،زیرا نوسانات برق نیز برای باتری‌ها مشکل ساز خواهند بود.    
به تلفن همراه خود اجازه دهید به طور کامل شارژ شود ،سپس دریافت انرژی را قطع کنید.شارژ و دشارژ شدن مداوم دستگاه نیز یکی‌دیگر از عوامل موثر در خرابی باتری است.

آیا رطوبت نیز در خرابی باتری موثر است؟

بله، رطوبت تاثیرات مخربی روی باتری‌ها دارد وباتوجه به اینکه گلکسی A51 از گواهی استاندارد IP68 بی بهره است درمقابل رطوبت مقاوم نبوده و نفوذ هرگونه رطوبت درآن، سبب خرابی باتری می‌شود.

چه زمانی باتری گلکسی A51 نیاز به تعویض دارد؟

درصورت مشاهده عواملی نظیر: تخلیه سریع و غیر عادی شارژ، خاموش شدن ناگهانی دستگاه در حالت شارژبالا، امکان استفاده از دستگاه تنها در حالت شارژشدن و تورم باتری،حتما برای تعویض باتری خود اقدام کنید.

 از اورجینال بودن باتری خود مطمئن شوید.

مسئله مهمی که در تعویض باتری گلکسی A51 باید به آن توجه کنید؛ مسئله اصل بودن باتری است.
زیرا تعویض این قطعه با باتری غیر اورجینال یا درجه 2و3 ، نه تنها کمکی به بهبود شارژدهی دستگاه شما نمی‌کند؛بلکه در مواردی صدمات جبران‌ناپذیری به تلفن‌همراه شما وارد می‌کند.


نکته بسیار مهم اینکه،تشخیص باتری اصل از غیراورجینال کار هرکسی نیست و نیاز به تجربه و تخصص دارد.درنتیجه برای تعویض باتری گلکسی A51 حتما به مرکز تعمیرات مطمئن و متخصص مراجعه کنید.

آیا باتری گلکسی A51 را تعویض کنیم؟

سوال بسیاری از کاربران گوشی‌های گلکسی A51  این است که( آیا باتری گلکسی A51  ارزش تعویض کردن دارد؟) در پاسخ باید بگوییم:بله. تعویض وتعمیر باتری گوشی سامسونگA51 کار چندان دشواری نیست و اگر این قطعه زیر نظر تعمیرکار مجرب تعویض شود نتیجه مطلوبی خواهد داشت و نیازی به صرف هزینه بیشتر و خرید تلفن‌همراه جدید نیست.
امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.