لوگو موبایل آباد
صفحه اصلی موبایل آباد تماس باما

حل مشکل هنگ کردن گوشی های اندرویدی 

حل مشکل هنگ کردن گوشی های اندرویدی 

بدون شک همه ما در طول مدت استفاده از گوشی‌های اندرویدی‌مان، هنگ‌کردن دستگاه را تجربه کرده‌ایم.هنگ‌کردن یا کندشدن دستگاه‌ها ، جزء مشکلات رایج گوشی‌های هوشمند بوده و در طول عمر نسبتا کوتاهی که دارند ، بارها با این مشکل مواجه خواهندشد و این مسئله  به‌هیچ‌عنوان، دلیل بر بد بودن دستگاه یا خرابی آن نیست. گاهی یک اختلال کوچک سبب هنگ کردن یا کندی گوشی‌های اندرویدی خواهدشد.

 علت هنگ‌کردن گوشی‌ها چیست؟ برای حل مشکل هنگ گردن گوشی‌های اندرویدی‌مان باید به مرکز تعمیرات موبایل مراجعه کنیم؟ باید بگوییم که اغلب این اختلالات  با چند روش ساده، قابل حل خواهدبود و نیازی به مراجعه به مرکز تعمیرات موبایل نیست.

اگر گوشی اندرویدی شما هم با هنگ کردن و کندی دست‌ وپنجه نرم می‌کند؛ پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

دلایل هنگ‌کردن گوشی‌های اندوریدی چیست؟

غالبا هنگ‌ گوشی،مربوط به مشکلات نرم‌افزاری دستگاه می‌شود؛ در واقع  هنگ کردن حالتی است که دستگاه شما در پردازش‌ داده‌ها دچار اختلال شده و نه تنها به فرامین ورودی پاسخی نمی‌دهد، بلکه برنامه‌های در حال اجرا را نیز متوقف می‌کند.
شاید  دلایلی که منجر به هنگ‌کردن گوشی‌های اندرویدی می‌شوند ساده و پیش‌پاافتاده بنظر برسند؛ اما یقیقنا بی‌توجهی به آن‌ها شما را به دردسر خواهدانداخت.  

فایل‌های مخرب و بدافزارها ؛ دشمن سرسخت گوشی

یکی از شایع‌ترین دلایل هنگ کردن گوشی‌های اندرویدی،تاثیر مخرب  بدافزارهاست؛ درنتیجه حتما اپلیکشین‌ها و فایل‌های مورد نیازتان را از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر دانلود کنید. در ضمن حتما از یک نسخه آنتی‌ویروس معتبر برای حفظ  دستگاه‌تان در مقابل فایل‌های مخرب کمک بگیرید.

پرشدن حافظه داخلی

حدالامکان حافظه گوشی خود را خالی کرده و اطلاعات خود را به حافظه جانبی انتقال دهید؛ چراکه یکی از مهم‌ترین دلایل هنگ کردن گوشی‌های هوشمند، پربودن حافظه داخلی آن است.

پرشدن رم

تمامی پردازش‌های مرکزی و گرافیکی گوشی‌های هوشمند در بستر رم انجام میگیرد؛ پس خیلی هم دور از ذهن نیست که  با پرشدن ظرفیت رم، گوشی هوشمند شما دربرابر پردازش‌ داده ها دچار مشکل شود.

اجرای بازی و اپلیکیشن‌های سنگین

اجرای اپلیکیشن‌ها و بازی‌های دیتادار نیاز به پردازنده‌ قوی و حافظه رم کافی دارد؛ درغیر این صورت بدون شک با لگ، تاخیر و در نهایت هنگ کردن دستگاه همراه خواهدشد.

روش‌های رفع مشکل هنگ‌کردن گوشی‌های اندرویدی

ریستارت؛ سریع‌ترین راه‌حل

اولین و ساده‌ترین راه برای رفع هنگ کردن گوشی، راه‌اندازی مجدد دستگاه یا ریستارت است. البته قطعا هنگ کردن گوشی علت به‌خصوصی دارد که حتما باید برسی و رفع شود.
اما پیش از هراقدامی ابتدا یکبار گوشی خود را خاموش کرده و مجددا روشن نمایید، این عمل فرآیند برنامه‌های درحال اجرا را از بین برده و سبب افزایش سرعت دستگاه می‌شود.
 همان‌طور که میدانید ریستارت، یک راه‌حل موقتی برای رفع هنگ کرده گوشی است و  در شرایطی که دستگاه به دلیل اجرای معتدد اپلیکشین‌‌ها و عمل مولتی تسکینگ، هنگ کرده یا در اجرای فرمان‌ها تاخیر و لگ دارد، موثر خواهدبود. 

تنظیمات دستگاه را به‌ حالت کارخانه بازگردانید.

در شرایطی که راه‌اندازی مجدد گوشی، پاسخ‌گو نبود و دستگاه همچنان در اجرای فرامین تاخیر داشت، تنظیمات دیوایس خود را به‌حالت کارخانه بازگردانید.با این عمل تمامی تنظیمات موبایل شما حذف و به حالت تنظیمات پیش‌فرضی که کارخانه در ابتدا در نظر گرفته بود، بازخواهدگشت.
البته با ریست‌فکتوری تمامی اطلاعات شخصی شما نیز حذف خواهدشد،برای محافظت از فایل‌ها و اطلاعات خود حتما یک نسخه پشتیبان از آن‌ها تهیه کنید.

سیستم‌عامل دستگاه را آپدیت یا دانگریت کنید. 

یکی از موثرترین راه‌های حل اختلالات نرم‌افزاری مربوط به گوشی از جمله مشکلات این‌چنینی آپدیت نسخه سیستم‌عامل است. حتی گاها برخی باگ‌ها در گوشی که ظاهرا مربوط به سخت‌افزار بوده و نیاز به تعمیرات دارد، با بروز رسانی سیستم‌عامل رفع خواهدشد.    
دانگرید به معنای بازگشت سیستم‌عمل به نسخه قبلی است. به بیان ساده‌تر دانگرید دقیقا برعکس آپدیت سیستم‌عامل عمل می‌کند و درصورتی که نسخه موجود دچار مشکل شود یا با دستگاه شما هم‌خوانی نداشته باشد، می‌توانید سیستم‌عامل گوشی را به نسخه قبل بازگردانید. 

یک رام جدید نصب کنید.

فلش کردن یا نصب رام، به معنای حذف سیستم‌عامل کنونی و نصب یک سیستم عامل جدید است.دقیقا همان عملی که با نصب ویندوز جدید در کامپیوترها انجام می‌دهیم.
معمولا برای حل مشکل هنگ گوشی، رام جدید نصب نمی‌کنیم؛ چرا که این اقدام با ریسک بالایی همراه است و درصورتی که در مراحل انجام نصب رام، کوچک‌ترین خطایی کنید با مشکلات بزرگتری مواجه خواهیدشد.
در واقع این عمل مشکلات مربوط به بوت دستگاه،  Root  نشدن سیستم‌عامل و بطور کلی مشکلاتی که با ریست‌فکتوری قابل حل نیستند را رفع می‌کند.

کلام‌پایانی

اختالاتی نظیر هنگ‌کردن، کندشدن، اجرای دستورات با تاخیر ولگ ناشی از مشکلات نرم‌افزاری است و با بررسی درست و عیب‌یابی دقیق، به‌راحتی قابل حل خواهدبود.
اما اگر راه‌های ارائه شده، چاره‌ساز نبودند،برای بررسی تخصصی تر حتما از تعمیرکاری مجرب و کاربلد تقاضای کمک کنید.  
 


لینک مقاله کپی شد
میانگین امتیاز این مقاله امتیاز از 5

دیدگاه و امتیاز شما

با بیان دیدگاه و نظرات سازنده خود، ‌موبایل آباد را در جهت ارائه مقالات با کیفیت بالاتر یاری فرمایید.

امتیاز شما
ثبت درخواست تعمیرات