لوگو موبایل آباد
صفحه اصلی موبایل آباد تماس باما

محکومیت اپل به پرداخت جریمه 7.6 میلیون دلاری در مورد Error 53

محکومیت اپل به پرداخت جریمه 7.6 میلیون دلاری در مورد Error 53

محکومیت اپل برای پرداخت 7.6 میلیون جریمه در دادگاهی در استرالیا اعلام شد. دادگاه استرالیایی معتقد است کوپرتینویی‌ها اطلاعات درستی به کاربران آیفون و آیپد در مورد تعمیر دستگاه‌های معیوبشان نداده‌اند و طبق قوانین و مقررات استرالیا، بروز «Error 53» در دستگاه‌های اپل، نوعی نقض حقوق مصرف‌کننده محسوب می‌شود. 

اصل دلیل محکومیت اپل

در ادامه‌ی موضوع رسیدگی به Error 53 که برای برخی از آیپدها و آیفون‌ها رخ داد و به درخواست کمیسیون رقابت و مصرف‌کننده استرالیا (ACCC) که نهادی دولتی است، دادگاهی برگزار شد. دادگاه فدرال استرالیا پس از بررسی موضوع، اپل را محکوم به پرداخت جریمه‌ای 7.6 میلیون دلاری کرد. کوپرتینویی‌ها به دلیل نقض حقوق مصرف‌کننده باید 9 میلیون دلار استرالیا (6.68 میلیون دلار آمریکا) جریمه‌ پرداخت کنند. این حکم در راستای شکایت ACCC در ماه آوریل صادر شد.

Error 53 برای اولین بار در اوایل سال 2015 در برخی از گوشی‌های سری آیفون 6 مشاهده شد و اوایل سال 2016 و بعد از خسارت‌های مالی متعددی که برای کاربران ایجاد کرده بود، موضوع رسانه‌ای شد. ACCC، در فاصله‌ی زمانی سپتامبر 2014 تا فوریه 2016 فهرستی از محصولاتی که دچار این خطا شده بودند تهیه کرد.

Error 53 عملا آیفون و آیپد را از نظر سخت افزاری فلج می‌کند. برخی کاربران اپل، اعلام کرده بودند که وقتی دکمه هوم دستگاهشان را که سنسور اثر انگشت در آن قرار دارد توسط فردی غیر از تعمیرکار مجاز اپل تعمیر کرده‌اند یا در اثر ضربه به دستگاه مجبور به تعمیر نمایشگر یا برخی قطعات دیگر دستگاه شده‌اند، بعد از مدتی و خصوصا بعد از دریافت بروزرسانی سیستم عامل به iOS 9، آیفون یا آیپد آن‌ها برای همیشه از دست رفته و دچار Error 53 شده است. این محکویت اپل باعث شد برخی کاربران هم بدون اینکه دستگاه را به تعمیرگاه ببرند، دچار Error 53 شده بودند. در صورت بروز این خطا، آیفون یا آیپد کاملا قفل می‌شود و همه‌ی اطلاعات و عکس‌های آن برای همیشه غیر قابل دسترس خواهد شد. البته اپل هم در این مورد سکوت نکرد و ضمن تأیید مشکل، آن را تنها خطایی مربوط به سیستم امنیتی تشخیص هویت دستگاه اعلام کرد

تازه های اخبار موبایل آباد؛ شاید این خبر مورد توجه شما قرار بگیرد: اتومبیل شما با سیستم اپل و گوشی آیفون هوشمند می شود

همان زمان اپل اعلام کرد که به‌منظور امنیت سیستم تشخیص هویت و اثر انگشت، کاربران نمی‌توانند دستگاه‌های خود را توسط تعمیرکاری غیر از نمایندگان مجاز اپل تعمیر کنند. وقتی نسخه‌ی جدید سیستم عامل روی سیستم نصب می‌شود، به دلیل عدم همگام‌سازی، دستگاه کاربران برای همیشه قفل می‌شود و آن‌ها با Error 53 مواجه می‌شوند. برخی معتقدند اپل از ابتدا در جریان این موضوع بوده ولی به کاربران اطلاع نداده و تعمدا اطلاع‌رسانی نکرده است. برخی دیگر معتقدند هزینه‌ی تعمیرات اپل بسیار بالا است و مشتری باید حق انتخاب داشته باشد  که محصول خود را با هزینه‌ای کمتر تعمیر کند.  

در بین تمامی صحبت‌هایی که در این مورد مطرح می‌شود، عدم اطلاع‌رسانی اپل به کاربران در مورد تعمیرات این‌چنینی، سخنی به‌حق و به‌جا است. کاربرانی که برای تعمیر دستگاه‌ خود، از تعمیرکاری غیر از نمایندگی‌های مجاز کمک گرفته‌ بودند، می‌گویند اپل هیچ گونه هشداری در مورد عدم تعمیر دستگاه‌ها توسط سایر تعمیرکاران به مشتریان خود نداده است و آن‌ها هیچ اطلاعی از تبعات تعمیر دستگاه خود نداشتند؛ اپل موظف بود به کاربران اطلاعات و هشدارهای لازم را بدهد. کوپرتینویی‌ها تأیید کردند که در یک دوره 12 ماهه و تا پایان فوریه 2016، حداقل 275 کاربر استرالیایی دستگاه‌های خود را برای تعمیر به دست تعمیرکاری غیر از نمایندگی مجاز اپل سپرده‌اند و در ادامه، اعلام کردند که 5000 کاربری که دچار Error 53 شده‌اند، با این شرکت تماس بگیرند.

کمیسیون ACCC استرالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد:

بر اساس قوانین مربوط به حقوق مصرف‌کننده در استرالیا، اگر محصولی عیب و ایراد داشته باشد، شرکت سازنده موظف است محصول معیوب را تعمیر کند و در صورت عدم امکان تعمیر، محصول معیوب را تعویض و یا هزینه‌ی آن را به مشتری بپردازد. نمایندگان اپل مشتریان خود را متقاعد کرده‌اند که چون دستگاه در نمایندگی اپل تعمیر نشده است، راهکاری نمی‌توانند ارائه بدهند و از بار مسئولیت شانه‌ خالی کرده‌اند.  از آنجایی که اپل هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی به کاربران خود نکرده بود، اگر آیفون یا آیپد توسط فرد دیگری جز نمایندگی مجاز اپل تعمیر شده باشد، منجر به از دست رفتن حقوق مصرف‌کننده نخواهد شد و نمی‌تواند گارانتی و سایر ضمانت‌های کالا را زیر سؤال ببرد و حقوق مشتری را نادیده بگیرد.

البته این اولین بار نیست که ACCC با کوپرتینویی‌ها درگیر می‌شود. در سال 2017، کمیسیون ACCC مجوز لازم را به بزرگ‌ترین بانک‌های استرالیا برای همکاری و تنظیم قرارداد با اپل در پروژه‌ی  پرداخت‌های آنلاین اپل صادر نکرد. پنج سال پیش نیز ACCC برای گمراه کردن مشتریان در حوزه‌ی بازاریابی اپل برای شبکه‌های 4G، این شرکت را 2.3 میلیون دلار جریمه کرد.

منبع خبر درباره محکومیت اپل


لینک مقاله کپی شد
میانگین امتیاز این مقاله 0 امتیاز از 5

دیدگاه و امتیاز شما

با بیان دیدگاه و نظرات سازنده خود، ‌موبایل آباد را در جهت ارائه مقالات با کیفیت بالاتر یاری فرمایید.

امتیاز شما
ثبت درخواست تعمیرات